V patnácti světovou rekordmankou

Patnáctiletá Aliyyah Kolocová překonala na letišti v Panenském Týnci s dvanáctilitrovou Buggyrou dvě světová maxima v kategorii tahačů – na 500 metrů s letmým i pevným startem.

„Hodně jsme trénovali starty a akceleraci, na druhou stranu mladičká holka v kabině skoro pětitunového auta o síle 1900 koní, to nikdo nepamatuje,“ prohlásil David Vršecký, který na stejné trati ustavil v listopadu 2008 rekordy na pevný i letmý kilometr.

„Vrša mi říkal, ať jsem v klidu. Pneumatiky něco vydrží, jako podstatně větší problém se jevilo počasí, pevný start na mokru by asi moc nešel. Okamžitě poté, co jsem se posadila za volant a nastartovala, ale ze mě spadla veškerá nervozita,“ prozradila po dojezdu „pevné“ pětistovky, když časomíra ukázala hodnotu 13,2 sekundy.

Následoval letmý úsek, jenže začalo zlehka pršet. „Vůbec mě nenapadlo, že bych do toho nešla. Hned při rozjezdu ovšem auto lehce zaplavovalo. Stejně jsem ale byla přesvědčená, že to musím dát,“ svěřila se Aliyyah, při jejímž pokusu se stopky zastavily na hodnotě 7,3 sekundy. To odpovídá průměru 246,5 km/h, přičemž okamžitá maximálka se vyšplhala na 284,13 km/h.

Rozsáhlou expozici Buggyra připravuje také na podzimní přehlídku Racing Expo, jejíž je pravidelným účastníkem.